Optimalizace mužské plodnosti – Vaše zdraví

Příprava na těhotenství není jen něco pro dívky. Problémy s plodností se vyskytují stejně pravděpodobně u mužů jako u žen.

Dobrou zprávou je, že existuje řada věcí, které mohou muži udělat pro zlepšení plodnosti a zvýšení šancí na početí zdravého dítěte.

Zde jsou návyky, na kterých záleží nejvíce:

 • Pokud kouříte, přestaňte. Aktivní i pasivní kouření poškozuje sexuální a reprodukční zdraví mužů i žen. U mužů může poškodit DNA spermií a zvýšit pravděpodobnost potratu a pravděpodobnost, že se u vašeho dítěte vyvine dětská rakovina.
 • Omezte nebo se vyvarujte alkoholu. Alkohol, zejména každodenní konzumace a nadměrné pití, snižuje plodnost. Pokud se rozhodnete pít při pokusu o otěhotnění, udělejte to s mírou.
 • Udržujte svou váhu zdravou. Přenášení nadváhy je spojeno se sníženou koncentrací a pohyblivostí spermií, poškozením DNA spermií a změnami reprodukčních hormonů, což vše může ovlivnit plodnost.
 • Cvičit pravidělně. Příliš dlouhé sezení může ovlivnit kvalitu spermií a snížit produkci spermií. Pravidelné cvičení má mnoho zdravotních výhod a zlepšení kvality spermií je jedním z nich!
 • Jezte zdravou stravu. Strava s vysokým obsahem rostlinných potravin bohatých na antioxidanty včetně ovoce, zeleniny, ořechů a semen a nízkým obsahem nasycených tuků je spojena se zlepšenou kvalitou spermií.
 • Vyhněte se rekreačním drogám jako je marihuana a kokain, které mohou snížit množství spermií a zvýšit počet abnormálních spermií.
 • Nezneužívejte anabolické steroidy (např. pro účely budování těla), protože mohou vést ke zmenšení varlat a zastavení produkce spermií.
 • Mít častý sex. Je to mýtus, že spermie se stanou silnějšími, pokud se muž zdrží sexu nebo ejakulace. Naopak spermie, které jsou ve varlatech uloženy příliš dlouho, se mohou poškodit. Pokud se tedy snažíte o miminko, doporučuje se ejakulovat nebo mít sex 2-3x týdně.
 • Udržujte je v chladu. Produkce spermií je optimální, když je teplota uvnitř vašeho šourku chladná, vybírejte proto boxerky nebo spodní prádlo z látek, které umožňují dobré proudění vzduchu.
 • Zkontrolujte své léky. Pokud užíváte nějaké léky na předpis, poraďte se se svým lékařem, zda by mohly ovlivnit plodnost a možná bude potřeba je změnit, když se snažíte otěhotnět.
 • Minimalizujte expozici chemikáliím v životním prostředí. Chemikálie, kterým můžete být vystaveni v práci nebo v každodenním životě, mohou ovlivnit vaše spermie, včetně pesticidů, těžkých kovů, některých chemikálií a plastů a záření. Pokuste se omezit vystavení těmto účinkům a pokud se snažíte otěhotnět, noste ochranný oděv.

Reference a další čtení:
Salas-Huetos A1,2, Bulló M1,2, Salas-Salvadó J1, Dietní vzorce, potraviny a živiny v parametrech mužské plodnosti a plodnosti: systematický přehled observačních studií. Aktualizace Hum Reprod. 1. července 2017;23(4):371-389.

Ricci E1, Al-Beitawi S2, Cipriani S1, Alteri A2, Chiaffarino F1, Candiani M3, Gerli S4, Viganó P2, Parazzini F1,5. Dietní návyky a parametry spermatu: systematický narativní přehled. Andrologie. 2018 led;6(1):104-116.

Liu Y1, Ding Z2. Obezita, závažný etiologický faktor mužské subfertility v moderní společnosti. Reprodukce. říjen 2017;154(4):R123-R131.

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky