Přerušovaný půst pro ženy

Přerušovaný půst pro ženy

Přerušovaný půst se v posledních letech stává stále populárnějším.

Přerušovaný půstNa rozdíl od většiny jídel, která vám říkají, co máte jíst, se zaměřuje na to, kdy jíst, tím, že do vašeho každodenního života zařazuje pravidelné krátkodobé půsty.

Tento typ diety pomáhá snižovat kalorie, hubnout a snižovat riziko cukrovky a srdečních chorob. Mnohé studie však naznačují, že přerušovaný půst nemusí být pro ženy tak prospěšný jako pro muže. Z tohoto důvodu mohou ženy potřebovat změnit přístup.

Intermittent fasting (IF) popisuje vzorek požití, který se střídá mezi intervaly hladovění a běžného požití.

Maximální, nikoli neobvyklé techniky, zahrnují půst ve dnech výměny, každý den 16hodinové půsty nebo půst dvacet čtyři hodin, dny v týdnu. Z důvodu tohoto článku lze k vysvětlení všech režimů použít časové období přerušovaného hladovění.

TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU

Na rozdíl od maximálních diet již přerušovaný půst neobsahuje sledování energie nebo makroživin. Ve skutečnosti neexistují žádné nezbytnosti, které by přibližovaly, jaká jídla konzumovat nebo se jim vyhýbat, což z toho dělá něco extra životního stylu než dieta.

Mnoho lidských bytostí používá přerušovaný půst, aby shodili kila, protože je to na míle jednoduchý, praktický a účinný způsob, jak konzumovat mnohem méně a snížit tělesný tuk (Zdroj).

Kromě toho může pomoci snížit riziko ischemické choroby srdeční a cukrovky, udržovat svalové tkáně a zlepšit duševní pohodu (Reference 1,2).

Navíc vám tento nutriční vzorek může pomoci uložit čas v kuchyni, protože máte méně jídla na plánování, skládání a vaření (Zdroj).

Existují určité důkazy, že přerušovaný půst nemusí být pro některé ženy tak prospěšný jako pro muže.

Jedna studie ukázala, že kontrola glykémie se skutečně zhoršila u žen po třech týdnech přerušovaného hladovění, ale ne u mužů.

Existuje mnoho anekdot o ženách, které po zahájení přerušovaného půstu zaznamenaly změny v menstruačním cyklu.

K těmto změnám dochází, protože ženské tělo je na ně velmi citlivé omezení kalorií.

TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU

Při nízkém příjmu kalorií (například příliš dlouhé nebo příliš časté hladovění) je postižena malá část mozku zvaná hypotalamus.

To může narušit sekreci hormon uvolňující gonadotropin (GnRH), hormon, který pomáhá při uvolňování dvou reprodukčních hormonů, luteinizační hormon (LH) a folikuly stimulující hormon (FSH).

Pokud tyto hormony nemohou komunikovat s vaječníky, existuje riziko menstruačních nepravidelností, neplodnosti, špatného stavu kostí a dalších zdravotních účinků.

Neexistují žádné srovnatelné studie u lidí, ale studie na potkanech ukázaly, že každodenní hladovění po dobu 3-6 měsíců má za následek menší velikost vaječníků a nepravidelný reprodukční cyklus u potkaních samic.

Z těchto důvodů by ženy měly zvážit modifikovaný přístup k přerušovanému hladovění. Například zkrácení doby půstu nebo zkrácení počtu dnů půstu.

Pokud jde o hubnutí, ženy nad 50 let mohou čelit potížím. To může být způsobeno řadou faktorů. Hlavní příčinou je často zpomalený metabolismus. Váš metabolismus bude rychlejší, pokud budete mít více svalové hmoty. S přibývajícím věkem však ztrácíme svalovou hmotu a stáváme se méně aktivní. Jako výsledek, Tvrdohlavý tělesný tuk která se odmítá pohnout.

Přerušovaný půst si v posledních letech získal na popularitě díky četným zdravotním přínosům a skutečnosti, že neomezuje vaše možnosti stravování. Studie prokázaly, že půst zlepšuje metabolismus, duševní zdraví a možná předchází některým druhům rakoviny. Může také chránit před určitými poruchami svalů, nervů a kloubů, které mohou postihnout ženy starší 50 let.

Přerušovaný půst nejen pomáhá vašemu pasu, ale může také snížit riziko vzniku řady chronických onemocnění.

Srdeční choroby jsou hlavní příčinou úmrtí v celosvětovém měřítku.

Vysoký krevní tlakvysoká LDL cholesterolu a vysoké triglyceridy úrovně jsou všechny rizikové faktory pro rozvoj srdečních onemocnění.

V jednom studie 16 obézních mužů a žen snížilo přerušované hladovění krevní tlak o 6 % za pouhých osm týdnů.

Stejná studie zjistila, že přerušovaný půst snížil LDL cholesterol o 25 % a triglyceridy o 32 %.

Důkazy o souvislosti mezi přerušovaným hladověním a nižšími hladinami LDL cholesterolu a triglyceridů jsou na druhé straně nekonzistentní.

A Studie 40 lidí s normální hmotností zjistilo, že čtyři týdny přerušovaného půstu během islámského svátku Ramadán neměl žádný vliv na LDL cholesterol resp triglyceridy.

Než budou vědci schopni plně porozumět účinkům přerušovaného půstu na zdraví srdce, je zapotřebí kvalitnějších studií s robustnějšími metodami.

TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU

Při správném provádění může být přerušovaný půst jednoduchým a účinným způsobem, jak zhubnout, protože pravidelné krátkodobé půsty vám mohou pomoci spotřebovat méně kalorií a shodit kila.

Několik studií ukazuje, že přerušovaný půst je při krátkodobém hubnutí stejně účinný jako tradiční diety s omezeným příjmem kalorií).

Přezkum studií z roku 2018 u dospělých s nadváhou zjistil, že přerušovaný půst vedl k průměrnému úbytku hmotnosti 15 liber (6,8 kg) během 3–12 měsíců.

Jiná studie zjistila, že přerušovaný půst snížil tělesnou hmotnost o 3–8 procent u dospělých s nadváhou nebo obezitou během 3–24 týdnů. Přehled také zjistil, že účastníci snížili svůj obvod pasu o 3–7 % za stejné časové období.

Přerušovaný půst vám také může pomoci zvládnout a snížit riziko vzniku cukrovky.

Zdá se, že přerušovaný půst, stejně jako nepřetržité omezování kalorií, snižuje některé rizikové faktory cukrovky.

Dosahuje toho především snížením hladiny inzulínu a snížením inzulínové rezistence.

Šest měsíců přerušovaného hladovění snížilo hladinu inzulínu o 29 % a rezistence na inzulín o 19 % v randomizované kontrolované studii s více než 100 ženami s nadváhou nebo obezitou. Hladina cukru v krvi zůstala nezměněna.

Navíc bylo prokázáno, že 8–12 týdnů přerušovaného hladovění snižuje hladinu inzulínu o 20–31 % a hladinu cukru v krvi o 3–6 % u lidí s prediabetem, což je stav, kdy jsou hladiny cukru v krvi zvýšené, ale ne dostatečně vysoké. k diagnostice cukrovky.

Z hlediska hladiny cukru v krvi však přerušovaný půst nemusí být pro ženy tak prospěšný jako pro muže.

Malá studie zjistila, že po 22 dnech půstu každý druhý den se kontrola hladiny cukru v krvi u žen zhoršila, zatímco hladina cukru v krvi mužů neměla žádný nepříznivý účinek (Zdroj).

Navzdory tomuto vedlejšímu účinku by snížení inzulinové a inzulinové rezistence pravděpodobně stále snížilo riziko diabetu, zejména u prediabetiků.

Přechod na přerušovaný půst vám může pomoci jíst méně přirozeně.

Podle jednoho studieKdyž byl příjem potravy u mladých mužů omezen na čtyři hodiny, snědli denně o 650 kalorií méně.

Další studie zkoumali účinky dlouhého 36hodinového půstu na stravovací návyky u 24 zdravých mužů a žen. Navzdory tomu, že v den po půstu snědli více kalorií, účastníci snížili svou celkovou bilanci kalorií o 1900 kalorií, což je významný pokles.

Začít je snadné.

Ve skutečnosti je pravděpodobné, že jste již provedli řadu přerušovaných půstů. Mnoho lidí jí tímto způsobem instinktivně, vynechávají snídani a večeři.

Další možností je půst, kdykoli se vám to hodí. Vynechávání jídel, když nemáte hlad nebo nemáte čas vařit, může u některých lidí fungovat.

Nezáleží na tom, jaký typ půstu si na konci dne zvolíte. Nejdůležitější je najít způsob, který vyhovuje vám a vašemu životnímu stylu.

Toto je dieta s přerušovaným půstem: 28denní dieta s přerušovaným půstem

Upravené formy přerušovaného hladovění se zdají být pro většinu žen bezpečné.

Řada studií však zjistila, že půst může způsobit hlad, změny nálad, nedostatek koncentrace, snížení energie, bolesti hlavy a zápach z úst (Zdroj).

Na internetu se také objevily zprávy o ženách, které hlásily, že se jejich menstruační cyklus zastavil při přerušované dietě nalačno.

Pokud máte zdravotní stav, poraďte se se svým lékařem, než se pokusíte o přerušovaný půst.

Lékařské poradenství je zvláště důležité pro ženy, které:

  • Mít v anamnéze poruchy příjmu potravy.
  • Máte cukrovku nebo trpíte pravidelně nízkou hladinou cukru v krvi.
  • Jsou podvyživení, mají podváhu nebo trpí nutričními nedostatky.
  • Jste těhotná, kojíte nebo se pokoušíte otěhotnět.
  • Máte problémy s plodností nebo máte v anamnéze amenorea? (zmeškané menstruace).

Nakonec se zdá, že přerušované hladovění má příznivý bezpečnostní profil. Pokud však zaznamenáte nějaké problémy, jako je ztráta menstruačního cyklu, okamžitě přerušte.

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky