6 běžných příčin každodenních váhových výkyvů – pravda, že hubnete

Vaše koupelnová váha může být přítel nebo nepřítel. Když kila ubývají, pravděpodobně se budete cítit nadšení a motivovaní pokračovat ve svém úsilí o hubnutí. Pozorování nárůstu o několik kilogramů však může mnohé zneklidnit a odradit.

Nedělejte si starosti – kolísání tělesné hmotnosti přes noc je normální a nemusí nutně znamenat „skutečný“ nárůst hmotnosti. Ve skutečnosti může váha průměrného dospělého v kterýkoli den kolísat kdekoli od pěti do šesti liber. I když je důležité si uvědomit, že neustálé přejídání povede ke skutečnému nárůstu hmotnosti přesčas, denní výkyvy hmotnosti lze často připsat faktorům, jako je zadržování tekutin, spotřeba vody, cvičení, spánek a úroveň stresu, zácpa a/nebo ženský menstruační cyklus. . Zde je vše, co potřebujete vědět o mnoha příčinách kolísání hmotnosti.

Extra zadržování tekutin

Vaše tělo zadržuje přebytečné tekutiny často z konzumace potravin, které mají vyšší obsah sodíku (soli) a sacharidů. Některé běžné příznaky zadržování tekutin zahrnují otoky nebo otoky, zejména v rukou nebo nohou; zvětšení velikosti břicha, bolest kloubů nebo končetin, napjatost kůže a kolísání hmotnosti.

  • Sodík: Pro obecné zdraví doporučují Dietní směrnice pro Američany USDA dospělým konzumovat pouze 2 300 mg nebo méně sodíku denně – což se rovná asi jedné čajové lžičce stolní soli. Protože tělo udržuje hladinu sodíku dobře regulovanou, vyšší příjem soli způsobí přesuny tekutin a zadržování vody. Tyto přebytečné tekutiny jsou však vylučovány močením, takže pití velkého množství tekutin by mělo hladinu sodíku vrátit do normálu.
  • Sacharidy: Obecně platí, že sacharidy (sacharidy) zadržují vodu, konkrétně asi 3 gramy vody na každý gram sacharidů. To však neznamená, že byste se jim měli vyhýbat úplně – ani samy o sobě nevedou k tuku nebo přibírání na váze. Sacharidy jsou pro tělo nezbytným zdrojem energie a hrají důležitou roli v působení glukózy a inzulínu, stejně jako v metabolismu tuků a cholesterolu.

Spotřeba vody

Vaše tělo se skládá z 60 až 70 procent z vody. Nejen to, voda je rozhodující pro správné tělesné funkce, jako jsou metabolické reakce, přenášení živin a odpadních produktů, regulace tělesné teploty a objemu krve a rovnováhy tekutin. Rovnováha tekutin je regulována ledvinami a jakákoli nerovnováha může vést buď k zadržování tekutin, nebo zvýšenému močení. Abyste udrželi své tělo v normální zóně tekutin, měli byste vypít asi 8 až 10 šálků vody denně. Pokud nepijete dostatek vody, riskujete dehydrataci. Dehydratace je postupné vyčerpání tělesných tekutin, kdy ztráty tekutin převyšují příjem tekutin. V tomto stavu se vaše tělo chce pevněji držet jakékoli vody, kterou má, což způsobuje zadržování vody a nadýmání. V důsledku toho dehydratace pravděpodobně způsobí, že čísla na vaší váze porostou a vaše oblečení bude trochu těsné. Zvýšení příjmu vody může pomoci vyvážit tekutiny ve vašem systému a skutečně se zbavit přebytečné vody.

  • Cvičení – Při silovém tréninku dochází k odbourávání svalových vláken, což následně způsobuje zánět. Vaše svaly pak budou ukládat vodu, aby napravily toto poškození, což má za následek zadržování tekutin. Brzy poté si můžete všimnout nárůstu, když stoupnete na váhu. Cvičení však také způsobuje ztrátu tekutin, což může vést ke kolísání hmotnosti i opačným směrem.
  • Spánek a stres – Nedostatek spánku a vysoká hladina stresu mohou vést ke kolísání stupnice. Například hlad a chuť k jídlu regulují hormony ghrelin, leptin a kortizol. Nedostatek spánku změní regulaci těchto hormonů, což způsobí, že se budete cítit hladověji a pravděpodobně budete jíst více. Mezitím se při stresu uvolňuje kortizol, který stimuluje reakci na boj nebo útěk. Kortizol může zvýšit vaši chuť k jídlu a také chuť na sladké, tuky a sůl. Dospělí by měli spát asi sedm hodin nebo více za noc, aby se vyhnuli spánkové deprivaci, a praktiky jako jóga, meditace, chůze a psaní deníku mohou pomoci se zvládáním stresu.
  • Zácpa – Normální pohyb střev se u jednotlivých osob velmi liší – od několika krát za týden až po třikrát denně. Pochopení vašich vlastních střevních návyků vám může pomoci zjistit, zda nepravidelnost nebo zácpa může vést k nevysvětlitelnému nárůstu hmotnosti. Zácpa je obtížný nebo řídký odchod stolice a je často způsobena dehydratací, nedostatkem vlákniny, fyzickou nečinností nebo vedlejšími účinky léků. Příznaky a symptomy zahrnují namáhání během stolice, tvrdou stolici, vzácné pohyby střev, břišní diskomfort, bolesti zad a nadměrnou plynatost. Pro zdravá střeva byste měli udržovat dobrou úroveň hydratace a zároveň jíst stravu s vysokým obsahem vlákniny a zůstat fyzicky aktivní. Vlákninu najdete v celozrnných výrobcích, ovoci, zelenině, luštěninách, semenech a ořeších. Dietní směrnice pro Američany doporučují různá denní množství vlákniny na základě pohlaví a věku. Ženy ve věku 14-50 potřebují někde mezi 25 a 28 gramy denně, zatímco muži ve věku 14-50 potřebují někde mezi 31 a 34 gramy.
  • Menstruační cyklusEstrogen a progesteron jsou hormony potřebné k regulaci menstruačního cyklu ženy a podpoře těhotenství. Ovlivňují také tělesné tekutiny. Mnoho žen pociťuje fyzické příznaky během menstruačního cyklu v důsledku změn estrogenu a progesteronu, včetně zadržování tekutin a nadýmání. Protože se hladiny těchto hormonů v průběhu menstruace mění, váha ženy bude pravděpodobně kolísat i v průběhu cyklu.

Nenechte se odradit váhovými výkyvy

Existuje mnoho důvodů pro každodenní kolísání hmotnosti; proto byste neměli dovolit, aby číslo na vaší váze bylo jediným ukazatelem vašeho úspěchu při hubnutí. Je to vlastně docela neobvyklé, že každý den neustále vidíte na váze stejnou váhu. Jak bylo vysvětleno výše, většina výkyvů souvisí se změnami hmotnosti vody a normálními tělesnými funkcemi. Pokud se však vaše váha stále zvyšuje po dobu asi týdne, možná budete chtít zkontrolovat svůj tým True You.

Používání osvědčených postupů na stupnici

Chcete-li dosáhnout co nejkonzistentnějších výsledků, nezapomeňte vážit pokaždé za stejných okolností – ve stejném oblečení, ve stejnou denní dobu a ve stejný den v týdnu. A co je nejdůležitější, snažte se omezit, jak často se vážíte. Doporučujeme každý druhý týden, ale pokud to nezvládáte, omezte se na jednou nebo dvakrát týdně. Pamatujte, že hubnutí nebo přibírání není nikdy lineární a měřítko je pouze jedním ukazatelem vašeho pokroku. Samotná tělesná hmotnost nemůže definovat vaše zdraví nebo štěstí – víme, že každý z našich pacientů s True You Hubnutím je mnohem víc než jen číslo na váze!

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky