Podle National Institutes for Health (NIH) má více než 70 % dospělých Američanů nadváhu nebo obezitu. Kromě toho výzkum nadále ukazuje, že nadváha nebo obezita je spojena s mnoha negativními zdravotními výsledky a nemocemi, jako je cukrovka typu 2, srdeční onemocnění, mrtvice, onemocnění jater a některé typy rakoviny. Přestože prevalence obezity v této zemi i ve světě stále roste, aspektem, který lidi nejčastěji motivuje ke změně, je stigma být tlustý. Tuto obavu zná mnoho lidí, ale v některých případech může přerůst v posedlost tzv obezitofobie.

Co je to obesofobie?

Termín obesofobie (nebo někdy pocrescofobie) obecně označuje úzkostnou poruchu, která je charakterizována intenzivním strachem z přibírání na váze nebo nadváhy. Každý má nějaký averze k přibírání, samozřejmě, ale člověk s obezitou je posedlý až do té míry, že přijímá extrémní opatření, jako je hladovění nebo neustálé cvičení. Obezofobie je skutečně často spojena s poruchami příjmu potravy, jako je mentální anorexie a mentální bulimie. I když tato extrémní opatření vedou k podvýživě a podváze, budou se stále bát přibírání na váze.

TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENEJŠÍ DIETU

Obezofobie je obvykle iracionální a nevysvětlitelná, zejména proto, že ti, kteří trpí tímto stavem, nejsou ve skutečnosti obézní nebo dokonce s nadváhou. Ve skutečnosti je jedním z prvních příznaků obezitofobie nenávist k lidem, kteří se zdají být obézní; zesměšňování druhých je často jen způsob, jak zakrýt hlubokou nedostatečnost. Aby obesofobové zvládli a zvládli všechny tyto pocity, mohou používat různé strategie:

  • cvičit nadměrně a intenzivně
  • přinést si vlastní jídlo jinam, aby měli vždy kontrolu nad tím, co jedí
  • jíst jen malé porce nebo vynechávat jídla (mentální anorexie)
  • záchvatovité přejídání a následné čištění (bulimie nervosa)
  • pravidelně se kritizují
  • vyhýbat se společenským aktivitám, které zahrnují jídlo
  • utrácet značné množství času a peněz, abyste vypadali nebo se cítili hubenější

Úzkostné poruchy, jako je obesofobie, zahrnují iracionální obavy, které se pozorovatelům pravděpodobně zdají hloupé, ale jsou to skutečné emoce, které mohou vážně ovlivnit kvalitu života člověka. A protože lidé trpící fobií mají tendenci o ní nemluvit, je těžké říci, kolik lidí se to týká. NIH však odhaduje, že asi 12 % dospělých někdy během svého života zažije specifickou fobii. Samotná obezita je nejčastější u dospívajících dívek, ale může se stát každému v jakékoli fázi života.

Co způsobuje obezitu?

Jako u všech fobických poruch je i u obezitofobie obtížné identifikovat příčinu a u různých lidí obvykle vypadá mírně odlišně. Existuje však řada faktorů, které se zdají být příčinnými nebo přispívají k rozvoji fobie:

  • Emocionální trauma: Jedním z nejčastěji uváděných zážitků spojených s obesofobií je emoční trauma. To může zahrnovat škádlení nebo šikanu během dětství za to, že se ve vztahu k ostatním dětem jeví těžší. Někdy může být i jeden konkrétní incident rušivý a zanechat emocionální jizvu na roky.
  • Jiné úzkostné poruchy: Obezofobie je jeden typ úzkostné poruchy, ale předchůdcem mohou být i jiné typy. Například někdo se sociální úzkostí už může být ve velkém zmatku ohledně toho, že ho společnost nějakým způsobem odmítá; strach z přibírání pak může přidat další vrstvu úzkosti.
  • Genetika: Existuje nějaký výzkum, který naznačuje, že fobie mohou být částečně založeny na genetice. Takže pokud má někdo z rodiny obezitu, je pravděpodobnější, že se u vás vyvine také.
  • Stigma: V mnoha kulturách po celém světě (možná zejména v USA) je kladen velký důraz na vzhled těla a vnímání jako hubené nebo atletické. Tyto sociální tlaky mohou pocházet od vrstevníků, rodičů, učitelů nebo kohokoli jiného, ​​kdo má na nás vliv během našich formativních let. Silné nutkání „zapadnout“ a vyhnout se kritice může být silné a mnoho lidí v důsledku toho pociťuje výraznou úzkost.

Příznaky obezofobie

Jak již bylo zmíněno dříve, existuje značný počet Američanů, kteří trpí nadváhou nebo obezitou, a tato skutečnost se promítá do toho, že se mnoho lidí snaží zhubnout; podle některých odhadů se více než polovina dospělých snaží v kteroukoli chvíli zhubnout. Ale to, že někdo chce zhubnout, ještě neznamená, že se z toho stala vysilující fobie. Kromě posedlosti hubnutím existují i ​​další výmluvné příznaky a symptomy obezitofobie:

  • poruchy trávení (dyspepsie)
  • zimnice nebo třes
  • točení hlavy nebo závratě
  • nevolnost
  • bušení srdce
  • dušnost
  • Nadměrné pocení

Stavy související s obesofobií

Obezofobie je termín, který popisuje základní strach z přibírání na váze, ale tento strach se pak může projevovat různými způsoby. Jedním z těchto způsobů je mentální anorexie, porucha příjmu potravy, kterou lze považovat za eskalaci obezity. Anorexie často zahrnuje zkreslený pohled na své tělo, který vede k touze výrazně omezit příjem potravy. Lidé s anorexií mohou nebezpečně hubnout a stále věří, že potřebují více ztratit. V extrémních případech může nedostatek dostatečné výživy vést k problémům s více tělesnými systémy a nakonec k selhání orgánů nebo dokonce ke smrti.

TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENEJŠÍ DIETU

Dalším běžným typem poruchy příjmu potravy je bulimie nervosa, stav, který je charakterizován opakovanými cykly záchvatovitého přejídání a následné očisty. Lidé s bulimií mají tendenci hltavě konzumovat velké množství jídla (obvykle v soukromí) během krátkých sezení; po nich následuje srovnatelně agresivní očistné sezení, které může zahrnovat půst, intenzivní cvičení nebo nucené zvracení. Existuje také související stav nazývaný porucha čištění, ale zahrnuje všechny způsoby čištění bez jakéhokoli přejídání.

Léčba obezitofobie

Součástí stigmatu nadváhy je, že dotyčný je líný nebo nemá sebekontrolu; v důsledku toho může být tento druh stavu někdy odmítnut jako ve skutečnosti problém. Obezofobie a související poruchy příjmu potravy jsou však vážné stavy, jejichž řešení může vyžadovat spoustu času a trpělivosti. Většina možností léčby obezitofobie zahrnuje nějakou formu psychologické terapie:

  • CBT: Kognitivně behaviorální terapie (CBT) je druh psychoterapie, která se zaměřuje na spojení mezi myšlenkami, emocemi a chováním. Cílem je pomoci lidem nahradit negativní myšlenky o sobě samém konstruktivnějšími. Postupem času to může podpořit pozitivnější a zdravější vztah k jídlu.
  • Expoziční terapie: Cílem expoziční terapie je pomoci lidem postupně – a v bezpečném prostředí – čelit jejich obavám. U obezitofobie to může zahrnovat prohlížení fotografií lidí s různou hmotností nebo pohled do zrcadla. Nakonec se člověk může naučit znecitlivět strachy, které kdysi dominovaly.
  • Léky: Antidepresiva nebo léky proti úzkosti mohou pomoci snížit některé příznaky související s obezitou. Léky, jako je tato, nejsou určeny k léčbě, ale mohou být užitečné, když jsou spárovány s terapií hovorem.

Svoboda čeká!

Z mnoha důvodů může být vztah, který máme k naší tělesné hmotnosti, velkou výzvou v životě. Jak strach z obezity, tak obezita samotná se mohou cítit jako v pasti. Proto ve společnosti True You Weight Loss s nadšením poskytujeme řešení pro hubnutí, která vám mohou dát nový směr s novou nadějí na dlouhodobé hubnutí. Namísto módních diet nebo trestuhodných cvičebních programů nabízíme procedury na hubnutí, jako je ESG, které vám poskytnou pomoc, kterou potřebujete, abyste mohli ve svém životě změnit. Chcete-li se dozvědět více o True You a o tom, co děláme, kontaktujte nás ještě dnes a požádejte o konzultaci.

TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí!
☑️ Nejoblíbenější dieta za Akční cenu! VÍCE INFORMACÍ