Nalezení zdravé váhy – skutečné hubnutí

Být teenagerem bylo vždy těžké, ale tlak na hubnutí snad nikdy nebyl větší. I když se za posledních 10 let zvýšila míra obezity dospívajících, zvýšil se také počet dospívajících, kteří říkají, že se snaží zhubnout. To přichází v době, kdy sociální média pravidelně upozorňují na nové módní diety a propracované cvičební programy, které tvrdí, že vám pomohou rychle a snadno zhubnout. Pravdou je, že hubnutí není nikdy snadné, ale pro dospívající existuje několik bezpečných a zdravých způsobů, jak najít a udržet si zdravou váhu.

Co je zdravá váha pro dospívající?

Ačkoli je hubnutí obvykle spojeno s dosažením žádoucí postavy, skutečným důvodem, proč každý upřednostňuje hubnutí, je dlouhodobé zdraví. V posledních několika desetiletích výzkum nadále prokazuje souvislost mezi obezitou a stavy, jako jsou srdeční choroby, cukrovka 2. typu, některé typy rakoviny a řada dalších onemocnění a poruch. Pro dospívající je tedy prvním a nejdůležitějším hlediskem jejich celkové zdraví a pohoda a vliv jejich hmotnosti.

Ve skutečnosti je pojem „nadváha“ skutečně definován jako bod, kdy nadměrná tělesná hmotnost začíná negativně ovlivňovat zdraví. Protože je však tento bod jedinečný pro každého jednotlivce, zdravotničtí pracovníci často hodnotí jeho osobu index tělesné hmotnosti (BMI). Toto číslo je odvozeno ze srovnání mezi výškou a hmotností osoby; Zvažuje se 18-24 normální25-29 je nadváhaa 30 nebo více je obézní. Pokud by například 5’5” člověk vážil 150 liber, měl by BMI 24,96 a pravděpodobně by měl mírnou nadváhu; pokud by stejná osoba zhubla 10 liber, její BMI by kleslo na 23,3.

Co způsobuje přibírání na váze?

Jednou z obtížných částí při stanovení zdravé hmotnosti pro dospívající je skutečnost, že někteří ve skutečnosti stále rostou, a proto stále přibírají na tělesné hmotnosti. To znamená, že určitý přírůstek hmotnosti je zcela normální, když dítě postupuje dospíváním. Je však možné nezdravě přibrat na váze; a ve skutečnosti je procento mladých lidí ve věku 12–19 let, kteří jsou považováni za obézní, nyní nejvyšší v historii (22,2 %). Existuje mnoho možných příčin nárůstu hmotnosti, ale níže jsou některé faktory, které mohou přispět:

 • Puberta: Všichni dospívající procházejí pubertou, ale pro různé lidi to může být velmi odlišná zkušenost. U některých (zejména u raných dospívajících) může být nárůst hmotnosti důsledkem hormonálních změn, ale u jiných může souviset se zvýšením chuti k jídlu.
 • Zdravotní stav: Existují některé stavy, jako je hypotyreóza, které mohou vést k nárůstu hmotnosti bez jakýchkoli změn ve stravě. Existují také některé léky, které podporují přibírání na váze nepřímo prostřednictvím vedlejších účinků.
 • Psychologie: Dospívání je obdobím emocionálního i fyzického vývoje, takže může existovat mnoho psychologických faktorů, které mohou vést k nárůstu hmotnosti. Mnoho dospívajících pociťuje značnou úzkost a depresi z nejrůznějších důvodů a obojí je spojeno s přejídáním.
 • Strava: I když má metabolická aktivita tendenci být během dospívání vyšší, je stále velmi snadné sníst více kalorií, než spálíte. S nekonečnými možnostmi rychlého občerstvení a nezdravých jídel s vysokým obsahem kalorií, které jsou nyní snadno dostupné, je to ještě jednodušší. Kromě tukových usazenin přispívajících k nárůstu tělesné hmotnosti mohou tyto potraviny zvýšit hladinu cholesterolu a pravděpodobnost vzniku kardiovaskulárních onemocnění.
 • Fyzická aktivita: Stejně jako mnoho dospělých i mnoho dospívajících žije relativně sedavým způsobem života a nemají příliš mnoho fyzické aktivity. I kromě konkrétních tréninků má cenu být aktivní a pohybovat se. Nedostatek pohybu nebo fyzické aktivity je dlouho spojován s nadváhou a obezitou.

Principy hubnutí

Zaměření na vzhled těla a vnímání jako hubené se v posledních letech zdánlivě zintenzivnilo, a to je možná ještě častější u dospívajících dívek. Kulturní posedlost být hubenou může a příliš často vede dospívající dívky na cestu k poruše příjmu potravy, jako je anorexie nebo bulimie. Spíše než se zaměřovat na konkrétní dietu nebo přístup ke cvičení, zde jsou některé zásady pro hubnutí, které mohou dospívající bezpečně začlenit do svého života:

 • Čtěte štítky: Jedním ze způsobů, jak si vytvořit návyk zdravého stravování, je více si uvědomovat obsah jídla, které jíme. Balené a zpracované potraviny mají tendenci obsahovat nezdravé nebo neužitečné složky, které mohou zvýšit pravděpodobnost přibírání na váze nebo ztížit hubnutí.
 • Nápoje: Mnoho běžně dostupných limonád, džusů a energetických nápojů má v sobě překvapivé množství přidaného cukru. Místo toho vyměňte slazené nápoje za vodu nebo varianty bez cukru.
 • Vyhněte se nezdravému jídlu: Mnoho z nejoblíbenějších potravin – zmrzlina, chipsy, smažená jídla atd. – má vysoký obsah kalorií, tuků a sacharidů; dokonce i nízkotučné potraviny často stále obsahují přidaný cukr nebo sacharidy. Zkuste takové potraviny nahradit zdravými svačinami, jako jsou mrkvové tyčinky, ořechy, semena nebo jogurt.
 • Dostatečně se vyspat: Dospívající již potřebují více spánku než dospělí, ale nedávný výzkum také prokázal souvislost mezi přibíráním na váze a nedostatkem spánku. Lékaři doporučují, aby dospívající spali v průměru 8-10 hodin každou noc.
 • Vlákno: Dietní vláknina je důležitá pro zdravý trávicí systém, ale existují také důkazy, že vysoký obsah vlákniny může zvýšit pocity plnosti, snížit krevní tlak a zlepšit reakci těla na inzulín, což vše může hrát roli při hubnutí. Nejlepší způsob, jak přidat vlákninu do zdravé stravy, je zvýšit množství ovoce, zeleniny a celých zrn.
 • Pohybovat: Jak pro hubnutí, tak pro celkové zdraví je důležité účastnit se pravidelné fyzické aktivity. I když může být zastrašující vkročit do světa tělocvičen a cvičení, výchozím bodem může být jednoduše vstát a častěji se pohybovat nebo jít na krátkou procházku.
 • Udělejte to udržitelné: Jednou z nejtěžších částí hubnutí je najít způsoby, jak udělat malé změny a postupný pokrok. Když poprvé zahájíme proces a cítíme se odhodlaní, je lákavé přidat intenzivní cvičení a dodržovat vysoce omezující diety. Někdy však tyto snahy nejsou skutečně udržitelné a někdy v nás mohou způsobit příliš rychlý pocit vyhoření.

Sečteno a podtrženo

Teenageři jsou dnes možná pod větším tlakem než kdykoli předtím, aby měli postavu, která splňuje určité standardy. Spíše než se snažit splnit tyto nemožné standardy by se však dospívající měli zaměřit na nalezení zdravých návyků a zdravé hmotnosti, která podporuje dlouhodobé zdraví. Pro většinu dospívajících to znamená klást důraz na výběr zdravých potravin a zvýšení pravidelné fyzické aktivity. Sečteno a podtrženo: Plány na hubnutí pro dospívající mohou být bezpečné a zdravé, když podporují celkové zdraví a pohodu.[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]
Source link

Podobné příspěvky