Léky na hubnutí: Fungují?

Pokud máte nadváhu, pravděpodobně jste někdy v životě uvažovali o užívání léků na hubnutí. Možná jste dokonce v minulosti nějaký vyzkoušeli. Tyto léky slibují mnoho – ale opravdu splňují to, co se o nich říká?

Léky na hubnutí vám mohou pomoci zhubnout. Obvykle je však úbytek hmotnosti jen mírný a po ukončení užívání léků nevydrží. Pilulky na hubnutí mají také spoustu vedlejších účinků, kvůli kterým je pro někoho těžké zůstat na nich dlouhodobě.

S přípravkem Ideal You je možné zhubnout životně důležité množství bez lékařského předpisu. Místo toho budete jíst skutečné potraviny a užívat přírodní doplňky stravy, které jsou navrženy tak, aby zlepšily váš metabolismus. Pokud jste připraveni začít, zavolejte nám a domluvte si bezplatnou konzultaci o hubnutí.

Co jsou léky na hubnutí?

Léky na hubnutí nebo pilulky na hubnutí jsou léky, které byly schváleny Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), aby pomohly lidem zhubnout. Liší se od doplňků stravy na hubnutí, které nebyly schváleny FDA – a obvykle nemají žádné údaje, které by potvrzovaly jejich bezpečnost nebo účinnost.

Lékař může předepsat lék na hubnutí, pokud:

  • Máte index tělesné hmotnosti (BMI) 30 nebo vyšší;
  • máte BMI 27 nebo vyšší a zdravotní potíže, které souvisejí s vaší hmotností, nebo
  • Pokud se vám po 6 měsících diety a změny chování nepodařilo zhubnout o jeden kilogram týdně.

Existují také některé volně prodejné léky na hubnutí, které lze získat bez lékařského předpisu, např. nižší dávka přípravku Alli.

FDA schválila čtyři pilulky na hubnutí pro krátkodobé použití:

Každý z těchto léků je typem stimulantu, který potlačuje chuť k jídlu. Mohou být užívány pouze po relativně krátkou dobu, obvykle ne déle než 12 týdnů.

Existují také léky na hubnutí schválené FDA, které lze užívat delší dobu, včetně:

Většina těchto léků působí buď snížením chuti k jídlu, nebo zvýšením pocitu sytosti. Orlistat je poněkud odlišný, protože zasahuje do vstřebávání tuků v těle. Dva z těchto léků – Saxenda a Wegovy – jsou injekce, které napodobují hormon, jenž se zaměřuje na oblasti mozku, které jsou zodpovědné za regulaci chuti k jídlu a příjmu potravy.

TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU

Fungují pilulky na hubnutí?

Léky na hubnutí mohou fungovat – alespoň krátkodobě. Studie prokázaly, že některé léky na hubnutí – zejména ty, které se užívají delší dobu – mohou podpořit úsilí o snížení hmotnosti. Nicméně i ty nejúčinnější léky na hubnutí mají obvykle na úbytek hmotnosti jen mírný vliv.

Například Wegovy nejnovější léky na hubnutí schválené FDA. Je považován za neuvěřitelně slibný. Přesto studie ukázaly, že jedinci, kteří dostali tuto injekci, ztratili v průměru 6,2 % až 12,4 % své tělesné hmotnosti za 68 týdnů. I když i mírný úbytek hmotnosti může mít významné zdravotní přínosy, výsledky těchto studií ukazují, že ani velmi účinné léky na hubnutí obvykle nemají drastické výsledky.

A recenze studií o lécích na hubnutí zjistil, že jedinci, kteří tyto léky užívají, mohou shodit kila. Výzkumníci zjistili, že mnoho účastníků těchto studií skutečně zhublo. V průměru účastníci zhubli 19,4 kg při užívání fenterminu-topiramátu, 11,7 kg při užívání liraglutidu, 11 kg při užívání naltrexonu-bupropionu, 7,1 kg při užívání lorcaserinu a 5,7 kg při užívání orlistatu. Jinými slovy, užíváním tablet na hubnutí je možné zhubnout – většina lidí však zhubne relativně málo.

Možná ještě důležitější je, že lidé, kteří užívají tyto pilulky na hubnutí, jsou zřídkakdy schopni udržet si úbytek hmotnosti i po vysazení léku. Znovu získat váhu po vysazení těchto léků je poměrně časté. Léky na hubnutí sice mohou pomoci nastartovat úbytek hmotnosti, ale pokud neprovedete dlouhodobější změny životního stylu, pravděpodobně si váhu časem neudržíte.

Existují rizika spojená s léky na hubnutí?

Všechny léky jsou spojeny s určitou mírou rizika a možností nežádoucích účinků. Pokud jde o léky na hubnutí, často se vyskytují závažné a dokonce i smrtelné vedlejší účinky.

Dobrým příkladem problematického léku na hubnutí byla kombinace fenfluraminu a fenterminu, která se prodávala pod názvem Fen-Phen. Poté, co byl Fen-Phen schválen FDA, byl spojován s případy poškození srdečních chlopní, plicní hypertenze a dokonce s řadou úmrtí. Výrobce tohoto „zázračného“ léku na hubnutí jej nakonec stáhl z trhu.

Léky na hubnutí mají různé vedlejší účinky. U krátkodobých stimulačních léků patří mezi běžné nežádoucí účinky zrychlený tep, nespavost, neklid, zvýšený krevní tlak a možnost vzniku závislosti a/nebo zneužití. Orlistat (Alli nebo Xenical) je spojen s mastným špiněním, plynatostí, explozivním průjmem a měkkou stolicí.

Injekční léky na hubnutí, jako je Saxenda a Wegovy, mohou způsobovat nevolnost nebo zvracení, průjem, pálení žáhy, plynatost nebo zácpu. Tablety na hubnutí, které ovlivňují neurotransmitery v mozku, jako je bupropion a naltrexon, mohou způsobovat bolesti hlavy, sucho v ústech, závratě, nevolnost, zácpu a zvracení.

Tyto nežádoucí účinky mohou být závažné a mohou být i vysilující. Mnoho lidí nemůže u těchto léků zůstat dlouhodobě kvůli tomu, jak ovlivňují jejich organismus. Když lék vysadí, jejich váha se opět plíživě zvyšuje.

Kromě těchto problémů mohou být léky na hubnutí neuvěřitelně drahé, pokud je nehradí vaše pojišťovna. Vzhledem k vysokému potenciálu nežádoucích účinků, ceně a nízké pravděpodobnosti, že se váha udrží po delší dobu, mnoho lidí zjistilo, že léky na hubnutí za to prostě nestojí.

Lepší alternativa k tabletám na hubnutí

Je snadné pochopit, proč se mnoho lidí obrací na pilulky na hubnutí, aby zhubli. Snížení nadbytečných kilogramů může být neuvěřitelně obtížné a diety nefungují pro hubnutí. Myšlenka vzít si pilulku nebo si dát injekci, abyste zhubli, je velmi lákavá.

Bohužel léky na hubnutí neovlivňují hlavní příčinu toho, proč jste přibrali. Fungují také jen tak dlouho, dokud je užíváte. To může vést k nekonečnému cyklu hubnutí a nabírání stejné hmotnosti – což není dobré pro vaše zdraví a pohodu.

Co tedy můžete udělat, abyste zhubli, místo abyste užívali pilulky na hubnutí? Zvažte ketonovou dietu.

TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU

Přeskočte pilulky na hubnutí. Zkuste ketonovou dietu.

Pokud jste jako většina lidí, vyzkoušeli jste všechno, abyste zhubli. Možná jste v minulosti dokonce užívali pilulky na hubnutí nebo doplňky stravy. Navzdory těmto snahám se stále nacházíte na stejném místě: nespokojeni se svou současnou velikostí.

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky